Starí a mladí

Autor: Ľubomír Pochaba | 24.11.2011 o 8:26 | Karma článku: 7,90 | Prečítané:  1062x

Neviete sa zorientovať na dnešnej politickej scéne? Žiaden div. Ešte pred pár mesiacmi jasne definované pozície na politickej šachovnici sa zmenili na nepoznanie. Základné protiklady ako pravica - ľavica, trhová ekonomika - sociálny štát, skorumpovaný - neúplatný (alebo aspoň menej skorumpovaný),  ktoré nám pomáhali pri výbere svojich favoritov, sú takmer nepoužiteľné. Naša politická elita (aj tá štandardná) začala skloňovať všeobecné a na všetko použiteľné pojmy ako slovenský - protislovenský, európsky - protieurópsky, skúsený - neskúsený, zodpovedný - nezodpovedný, aby obhájila kroky, ktoré nezapadajú do ich ideologického portfólia.

Keď dáme bokom SNS, ktorá bola a asi aj naďalej bude „špecifická", Euroval rozdelil našu politickú scénu na dve nové zoskupenia: SDKÚ, KDH, Most a Smer na jednej strane a SAS, Obyčajní ľudia a OKS na strane druhej. Naozaj bol Euroval tak silné téma, aby spôsobil zemetrasenie takého rozsahu. Určite nie. Potenciálny konflikt dali parlamentu a najmä pravicovej koalícii do vienka už voľby 2010 so silnou požiadavkou voličov po nových, starými kauzami nepošpinených tvárach. SDKÚ zabodovala s Radičovou, Mostu veľmi pomohla účasť OKS na jej kandidátke a koalícia SAS a Obyčajných ľudí získala nečakaných 12% hlasov. Do parlamentu a do štátnej exekutívy sa legitímne dostalo niekoľko desiatok nových tvári s mandátom snažiť sa o zmenu tváre politiky, ktorú reprezentovali „starí bardi" so všetkými svojimi záväzkami, vzťahmi a strašiakmi z minulosti. Súčasný stav je len odkrytie skutočného stavu a napätia na politickej scéne, ktoré spôsobil vpád nových ľudí do pavučiny vzťahov v exekutíve, ekonomike, súdnictve atď. Dnes tu máme jasne definovaný konflikt a jasne definovaných súperov: starí - mladí (možno lepšie starí - noví). Ilúzia o  pokojnej premene politiky sa vytratila. Sme z toho zaskočení a znechutení, ale bola to naša slobodná voľba a znášame len jej dôsledky.

Dnes to vyzerá, že víťaz je jasný. Radičová to už vzdala, OKS je rozložená a SAS a Obyčajní ľudia sú za spolupráce väčšiny médií onálepkovaní ako nezodpovední, protieurópski, populistickí rozbíjači vlastnej vlády. Dennodenne vidíme a počujeme dobre oblečených pánov zo „starých strán", ako s otcovským výrazom vysvetľujú, že s tými novými neskúsenými sa to proste nedá a Slovensko teraz potrebuje aj za cenu „menších" ideologických a morálnych ústupkov najmä pokoj, stabilitu a zodpovednosť.

Slovensko (a nielen ono) určite potrebuje pokoj a stabilitu, ale tú nám v tejto turbulentnej dobe žiadne politické strany nemôžu zaručiť. Na to ako vyzerá zodpovednosť k vlastnému štátu v čase krízy, môžeme mať rôzny pohľad. Zo všetkého najviac však potrebujeme morálku. Veď väčšinu súčasných problémov (aj ekonomických) spôsobili morálne zlyhania, odôvodnené rôznymi „vyššími" záujmami.

V roku 2010 boli „starí" rozdelení na pravých a ľavých a „noví" boli len symbolom zmeny. Dnes „starí" v mojich očiach splynuli do jednej ťažko definovateľnej masy a  „noví" dostali konkrétne mená a tváre so svojimi kladmi aj zápormi. Napriek rizikám a averziám, ktoré nové strany a tváre v politike prinášajú, je to jediná cesta, ako narušiť staré väzby. Nevieme či „noví" sú tí lepší, ale zatiaľ nie sú dostatočne spútaní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.


Už ste čítali?